تعمیرات تخصصی کامپیوتر

کامپیوترهای دسکتاپ یا رومیزی از اجزای مختلفی تشکیل شده اند که هر کدام از این اجزا وظیفه ی خاصی را برعهده دارند، که کم و بیش اکثر دوستان با آنها آشنائی دارند، گاهی اوقات برای کامپیوترهایمان مشکلاتی از قبیل کندی بیش از حد، روشن نشدن، ریست مداوم سیستم، هنگ کردن های پی در پی، شطرنجی شدن تصویر و خرابی هایی از این قبیل پیش می آید که در این مبحث قصد داریم به آن بپردازیم:

مفهوم بوق چک یا آلارم بایوس در کامپیوتر:

اکثرا هنگام روشن شدن کامپیوترها یک بوق خفیف می شنویم که از درون کیس کامپیوتر این صدا شنیده می شود. به این بوق اصطلاحا بوق چک یا آلارم بایوس( Power-on Self) نیز گفته می شود که هنگام راه اندازی یک تست و چک سخت افزاری از کل سیستم انجام می گردد و اگر هنگام بوت شدن مشکلی در قطعات سخت افزاری سیستم وجود داشت، معمولا کد خطا روی صفحه نمایش نشان داده می شود، با این حال اگر هیچ تصویری روی مانیتور وجود نداشت از صدای بوق بایوس نیز میتوان به تشخیص ایراد بوجود آمده پرداخت و هر ایرادی بسته به نوع خطا صدای کاملا متفاوتی را ایجاد می نماید برای مثال بوق ممتد در اکثر کامپیوتر ها نشانگر ایراد در رم و یا نصب نادرست آن روی مادربرد می باشد. بسیاری از این خطاها ناشی از ایرادات سخت افزاری است و شما برای حل مشکلتان به یک مرکز تعمیرات تخصصی احتیاج خواهید داشت. با این وجود برخی از خطاها به راحتی رفع می شوند به عنوان مثال ارورهای کنترلر کیبورد اغلب به این معناست که صفحه کلید شما به کامپیوتر وصل نشده است. در ادامه به طور کامل روند عیب یابی را بیان خواهیم نمود.

روند عیب یابی، تشخیص و تعمیر خرابی کامپیوتر دسکتاپ :

رفع ایرادات نرم افزاری سیستم

در اولین مرحله اگر بوق بایوس عادی بود و سیستم کاملا راه اندازی می گردد ولی با مشکلاتی از قبیل هنگ کردن های مکرر و سرعت پائین سیستم روبرو هستید در ابتدا فرض را بر این خواهیم گرفت که این ایرادات نرم افزاری بوده و ممکن است بر اثر ویروس ها، خرابی در سیستم عامل، درایورها، نرم افزارهای کاربردی، فضای باقیمانده درایوی که سیستم عامل روی آن نصب شده و غیره باشد. بنابراین در اولین مرحله اقدام به نصب ویندوزی که متناسب با سخت افزار کامپیوترمان می باشد می نمائیم و پس از نصب سیستم عامل اولین کاری که انجام می دهیم بدون آنکه درایوی از درایوهای کامپیوتر را باز نمائیم( زیرا ممکن است با این عمل سیستم دوباره ویروسی گردد و ویروس به سایر درایوها انتقال یابد) اقدام به نصب آنتی ویروس نموده و پس از آپدیت کامل آن، سیستم را به طور کامل ویروس کشی می نمائیم، پس از آنکه اطمینان پیدا کردیم که کلیه ویروس ها از سیستم پاک شده است، درایورهای کامپیوترمان از قبیل درایور مادربرد، درایور کارت گرافیک و غیره را نصب می نمائیم. دقت نمائید که از درایورهای دقیق سخت افزار سیستم خودتان استفاده نمائید زیرا استفاده از پکیج هایی مانند AutoDriver ممکن است درایور دقیق سخت افزار شما را دیتکت ننموده و درایوری شبیه آن را نصب نماید که خود این عامل می تواند باعث کندی سیستم و یا خراب شدن ویندوز گردد.

اگر در حین نصب ویندوز با صفحه ی آبی رنگی مواجه شدید که به اصطلاح به آن صفحه مرگ نیز گفته می شود و سیستم ریاستارت گردید، علت این خطا می تواند سی دی ویندوز، رم کامپیوتر و یا تنظیمات هارد در ستاپ سیستم باشد(که در سیستم های قدیمی معولا باید روی IDE و در سیستم های جدیدتر روی SATA  و یا حالت AHCI تنظیم گردد) پس برای اطمینان سی دی ویندوز را تعویض و تنظیمات هارد در ستاپ را کنترل و مجددا اقدام به نصب ویندوز نمائید. در برخی مواقع(نه همیشه) وقتی در مراحل نصب ویندوز هستید، در مرحله فرمت پارتیشن مورد نظر برای نصب ویندوز، هارد دیسک شناسایی نمی شود و ویندوز آن هارد دیسک را در لیست نشان نمی دهد. یکی از دلایل آن می تواند تنظیمات همین حالتها در بایوس باشد. مثلا حالت آن را در SATA Mode در حالت AHCI قرار دهید. حال اگر پس از انجام دادن مراحل بالا ایراد کند بودن و هنک کردن سیستم و اشکالاتی از این قبیل برطرف گردید که ایراد نرم افزاری بوده و شما موفق به حل آن گردیده اید، در غیر این صورت به احتمال زیاد ایراد سخت افزاری بوده که در ادامه نیز به نحوه تشخیض و حل آن خواهیم پرداخت.

بررسی فیزیکی و ظاهری قطعات کامپیوتر

پس از اطمینان از اینکه ایراد سخت افزاری می باشد، ابتدا درب کیس را باز کرده و درون کیس را کاملا برررسی می نمائیم و از محکم بودن اتصالات و کابل ها مطمئن می شویم، پایه های سی پی یو را کنترل می نمائیم که از مادربرد جدا نشده باشد، فن های سیستم را چک می نمائیم، فن گرافیک و سی پی یو را چک می کنیم که به درستی کار کنند و اگر گردگیری نیاز دارند آنها را سرویس می نمائیم، ظاهر فیزیکی خازن های، دیود و سایر اجزا را چک می نمائیم که چیزی غیر طبیعی اتفاق نیافتاده باشد.

چک کردن دما و درجه حرارت سی پی یو

گرمای بیش از حد، می‌تواند بر عملکرد کامپیوتر شما تاثیرات منفی از قبیل کند شدن سیستم، هنگ کردن و خاموش شدن آن بگذارد پس اگر مراحل فوق را انجام داده اید و کماکان مشکل باقی است، درجه حرارت سی پی یو را باید کنترل نمائیم، میزان حداکثر دمای مجاز برای CPU، بسته به نوع CPU فرق میکند. برای بدست آوردن این دما و همچنین کنترل آن دو روش وجود دارد

  • استفاده از Setup مادر بورد (System Health) :

برای بدست آوردن دمای فعلی CPU و همین طور فهمیدن میزان حداکثر دمای مجاز، میتوان از Setup مادربرد نیز استفاده کرد. برای این کار وارد ستاپ سیستم شوید و سپس با استفاده از System Health و استفاده از قسمت alarm for the CPU temperature و یا CPU Warning temperature میتوانید از بالا رفتن دمای CPU و یا کار نکردن فن CPU مطلع شوید. یعنی در مواردی که دمای CPU از حد مجاز بالاتر برود سیستم با بوق زدن به شما اخطار میدهد.

  • استفاده از نرم افزارهای جانبی :

برای بدست آوردن دمای فعلی CPU و همین طور فهمیدن میزان حداکثر دمای مجاز، در مادر بورد ها یک سنسور دما وجود دارد. نرم افزارهایی هستند که این دما را برای شما بدست می آورند. از جمله این نرم افزارها میتوان به نرم افزارهای CPUCooL، Waterfall، Rain، Cpuice اشاره کرد.

پس اگر درجه حرارت سی پی یو در حد مجاز نبود باید فن سی پی یو را کنترل و در صورت نیار اقدام به تعوض آن نمائیم، دقت نمائید که هنگام تعویض فن سی پی یو حتما از خمیر سیلیکون مناسب استفاده نمائید.

نحوه تشخیص و عیب یابی خرابی مادربرد:

چیزی که در اولین لحظه به نظر می رسد این است که ابتدا درب کیس را باز کنید و ظاهر فیزیکی مادربرد را برسی نمائید اگر خازن های مادربرد سررریز، فاسد یا باد کرده باشند، به راحتی قابل رویت هستند. توجه نمائید که هر گونه بادکردگی خازن ها دلیل بر خرابی خازن ها می باشد که باید تعویض گردند. در صورت مشاهده این علائم باید ایرادهای فوق برطرف گردد. همچنین دقت نمائید که حتما دمای مادربرد را نیز کنترل نمائید که در حد متعارف  باشد که آن هم از ستاپ و با نرم افزارهایی که در فوق اشاره کردیم قابل مشاهده است. اگر انجام این کار برایتان سخت است یک روش ساده دیگر نیز وجود دارد، می توانید انگشتان دستتان روی چیپست های شمالی و جنوبی مادربرد قرار دهید و سیستم را روشن کنید پس از مدتی  اگر دمای تولید شده در مادربرد بیش از اندازه باشد به طوری که احساس کنید دستتان می سوزد، دمای مادربرد طبیعی نبوده و به احتمال زیاد مادربرد ایراد دارد.

نحوه تشخیص و عیب یابی خرابی پاور کامپیوتر :

بهترین روش برای بررسی عملکرد پاور استفاده از تسر پاور می باشد،

این دستگاه جهت تشخیص و اندازه‌گیری ولتاژهای خروجی‌ پاور کامپیوتر مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه در هنگام مونتاژ کردن سیستم و یا هنگام تعمیرات از سالم بودن پاور مطمئن نباشید احتمال سوختن قطعات اصلی کامپیوتر وجود داشته و ولتاژهای خارج از استاندارد باعث از بین رفتن گارانتی قطعات می‌گردد. به همین جهت استفاده از تستر قبل از اتصال پاور به سیستم برای ایمنی قطعات کاملاً ضروری است. ایرادهائی که در اثر اتصال پاور معیوب ممکن است بوجود آید عبارتند از عدم کارکرد صحیح سیستم ، بوت نشدن ، ریست کردن و هنگ کردن در زمان کار هنگامی که یک یا چند خروجی کمتر از مقادیر تعیین شده باشند. سوختن قطعات اصلی شامل مادر برد، CPU ، رم ، کارت گرافیک ، مودم وکارتهای جانبی دیگر هنگامی که یک یا چند خروجی بیشتر از مقادیر تعیین شده باشند..

بررسی و تشخیص خرابی کارت گرافیک:

 شکی در این نیست که کارت گرافیک نقش بسیار مهمی را در اجرای کامپیوتر و کار با نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها ایفا می‌کند. عدم عملکرد صحیح کارت گرافیک منجر به بازدهی پایین کار با کامپیوتر شده و چه بسا قادر به اجرا و کار با بسیاری از نرم‌افزار‌ها و بازی‌ها نخواهید شد. اگر فکر می‌کنید عملکرد کارت گرافیک شما در حداکثر مناسبی نبوده و برایتان مشکل‌ساز شده است، FurMark نرم افزاری رایگان و بسیار کاربردیست که می توانید از آن برای تست عملکرد و پایداری انواع کارت گرافیک استفاده کنید. این نرم افزار با فراهم کردن سخت ترین شرایط، کارت گرافیک سیستم شما را مورد تست و ارزیابی قرار می دهد تا برای اجرای بازی ها و محاسبات سنگین، کارت گرافیک رایانه خود را محک بزنید. همچین می توانید عملکرد کارت گرافیک خود را با امکانات خود ویندوز بررسی نمائید:

  1. ابتدا به قسمت "Start" ویندوز رفته و سپس وارد قسمت "Control Panel" شوید.
  2. در پنجره کنترل پنل، وارد بخش "System and Security" شوید.
  3. روی گزینه "Check the Windows Experience Index" کلیک کنید.
  4. اینک باید روی گزینه‌ "Rate This Computer" یا "Re-run the Assessment" کلیک کنید.
  5. حال منتظر تکمیل تست بمانید. شما می‌توانید تست را در پنج دسته از عملکرد کارت گرافیک همچون بازی و... مورد تست قرار بدهید.

در صورتی که نتیجه تست نشان از عملکرد پایین کارت گرافیک داشت، باید اقدام به بروزرسانی و یا تعویض کارت گرافیک خود نمایید.

بررسی و تشخیص خرابی سی پی یو :

سی پی یو های کامپیوتر به ندرت دچادر خرابی می گردند، کلیه سی پی یو هایی که در ایران بفروش می رسند بدون گارانتی هستند زیرا اولا امکان تعمیر آن در ایران وجود ندارد و ثانیا سی پی یو های معیوب به ندرت قابل تعمیر هستند. عملکرد سی پی یو ها را با نرم افزارهای زیادی از جمله نرم افزار PerformanceTest ، Futuremark PCMark و ... میتوان سنجید. ولی زمانی هایی وجود دارد که اصلا سیستم روشن نمی گردد و یا وارد محیط ویندوز نمی گردد در این موارد برای تست اینکه آیا مشکل از سی پی یو هست یا خیر، اگر ایراد از مادربرد، پاور و سایر قطعات کامپیوتر نبود احتمال دارد ایراد از سی پی یو باشد، برای مطمئن تر شدن فن سی پی یو را از سیستم جدا نمائید و سیستم را روشن کنید و انگشتتان را روی سی پی یو قرار دهید، اگر پس از روشن شدن سیستم، سی پی یو هیچ حرارتی تولید ننمود به احتمال بسیار زیاد ایراد از سی پی یو می باشد. دقت نمائید که بدون فن سی پی یو سیستم زیاد روشن نماند، همچنین می توانید سی پی یو را در کامپیوتر دیگری و روی مادربردی که سوکت پردازنده را ساپورت می کند تست نمائید و از خرابی آن مطمئن گردید.

  بازگشت به بالا